Wełna jedynie na etykiecie – decyzje Prezesa UOKiK

Wełna jedynie na etykiecie – decyzje Prezesa UOKiK
  • Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzje wobec dwóch przedsiębiorców wprowadzających na rynek odzież: Lord i Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard).
  • Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.
  • Na przedsiębiorców zostały nałożone kary finansowe: Polskie Sklepy Odzieżowe - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł.
 

 

 

 


 

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których stwierdził, że konsumenci są wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Chodzi o firmę Lord z Krakowa oraz Polskie Składy Odzieżowe w Starem Bystrem, która sprzedaje ubrania pod marką Lavard (obecnie jest w restrukturyzacji). 

Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez inspektorów Inspekcji Handlowej w sklepach w całej Polsce. Chodziło o marynarki, garnitury i spodnie garniturowe, koszule. Badania przeprowadzili pracownicy akredytowanego Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi. Sprawdzali, czy prawdziwe są deklaracje producentów, np. o ilości wełny, bawełny, poliestru. 

- Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie. Dla wielu osób taka informacja jest bardzo ważna – ma wpływ na cenę, sposób konserwacji czy zastosowanie. W przypadku przedsiębiorców sprzedających swoje produkty pod markami Lord i Lavard w wielu przypadkach klienci byli wprowadzani w błąd. Przykładowo zgodnie z deklaracją na etykiecie spodnie miały być wykonane z materiału, który zawierał 70 proc. wełny – w rzeczywistości wełny całkowicie brakowało. Gdyby konsumenci mieli rzetelne i prawdziwe informacje o składzie odzieży, mogliby nie zdecydować się na zakup – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. 

Z badań laboratoryjnych wynika, że ze zbadanych:

  • 27 próbek ubrań marki Lavard – aż 24 nie posiadało deklarowanego składu surowcowego,
  • 11 próbek ubrań marki Lord – aż 10 nie posiadało deklarowanego składu surowcowego.

Przykłady nieprawidłowości:

Wyrób/marka

Skład tkaniny wierzchniej (informacja na metce)

Rzeczywisty skład

Marynarka Amidio Lavard (kod wyrobu 46037)

wełna – 50 proc.  
poliester – 30 proc.  
wiskoza – 20 proc.

wełna – brak  
poliester – 77,2 proc.  
wiskoza – 19,6 proc.  
elastan – 3,2 proc.

Spodnie Chinos Nos Lavard  
(kod wyrobu 64988)

wełna – 60 proc  
poliester – 20 proc.  
wiskoza – 20 proc.

wełna – brak  
poliester – 70 proc.  
wiskoza – 30 proc.

Garnitur Lavard (kod wyrobu 34857) 

wełna – 100 proc.  

 

wełna - 67,6 proc.  
poliester 32,4 proc.

Koszula Lavard (kod wyrobu 93087)

bawełna 100%

bawełna 55,1 proc.  
poliester 44,9 proc.

Spodnie męskie Lord (symbol Sp.070)

wełna – 70 proc.  
poliester – 30 proc.

wełna – brak  
poliester – 67,8 proc.  
wiskoza – 32,2 proc.

Garnitur męski, Exclusive Super Slim, Lord,   
symbol T-4  

wełna - 80 proc.  
wiskoza - 18 proc.  
elastan - 2 proc.

wełna – brak  
poliester - 63,1 proc.  
wiskoza – 33,9 proc.  
elastan – 3 proc.

Marynarka męska Lord (symbol M-46)

wełna 65 proc.  
poliester 35 proc.

wełna – brak  
poliester 67,4 proc.  
wiskoza 32,6 proc.

Marynarka męska Lord    (symbol M-228)

wełna 80 proc.  
poliester 20 proc.

wełna – brak  
wiskoza 51,8 proc.  
poliester 48,2 proc.

Prezes UOKiK w wydanych decyzjach stwierdził, że konsumenci zostali wprowadzeni w błąd co do rzeczywistego składu ubrań i nałożył na przedsiębiorców kary finansowe: Polskie Składy Odzieżowe (Lavard) 3 830 838 zł, Lord 213 478 zł. Po uprawomocnieniu się decyzji przedsiębiorcy będą musieli opublikować na swoich stronach internetowych informacje o decyzjach Prezesa UOKiK. Dodatkowo takie oświadczenie pojawi się w sklepach stacjonarnych Lavard. Decyzje nie są prawomocne, przysługuje od nich odwołanie do sądu. 

To nie jedyne decyzje Prezesa Urzędu dotyczące wprowadzania w błąd konsumentów kupujących odzież. W marcu 2022 r. Prezes UOKiK nałożył łącznie ponad 2,1 mln zł kary na producentów męskiej odzieży wizytowej: Kubenz, Recman i Dastan Logistics.

Na co zwrócić uwagę kupując marynarkę?

  • Tkanina wierzchnia – dobierz ją odpowiednio do swoich oczekiwań. Weź pod uwagę, czy garnitur ma wytrzymywać długie podróże, częste składanie i transport w walizce oraz w jakich porach roku będziesz go nosił.
  • Gramatura tkaniny – zwykle waha się od 220 do 400 g, odpowiada to wadze metra kwadratowego danej tkaniny. Im chłodniej, tym gramatura powinna być większa.
  • Skręt nitek – standardowe oznaczenia to Super 100’s, 120’s czy 130’s. Odnoszą się do grubości włosa, z którego została wykonana nić. Im wyższa liczba, tym tkanina jest szlachetniejsza i delikatniejsza, ale też bardziej podatna na zagniecenia.
  • Wełna i dodatek innych włókien. Wełna merynosowa jest komfortowa i przyjemna w dotyku, łatwo ją wyprasować, nie trzeba jej często prać i czyścić. Jest jednak podatna na zagniecenia. Niewielka domieszka poliestru lub poliamidu (5-10 proc.) zwiększa odporność tkaniny wełnianej na tarcie.

Masz zastrzeżenia lub wątpliwości dotyczące jakości lub oznakowania odzieży? Zgłoś je do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.

 

Informacje dla mediów

telefon  +48 603 124 154
mail  biuroprasowe@uokik.gov.pl
adres pl. Powstańców Warszawy 1  
00-950 Warszawa
Wytworzył:
Udostępnił:
Anna Nowak
(2024-04-16 11:35:51)
Ostatnio zmodyfikował:
Anna Nowak
(2024-04-16 11:39:51)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki